Ponad pół miliona dzieci na Ukrainie zostało poszkodowanych w rejonie konfliktu

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty.
_DSC8486

Genewa/Nowy Jork/Kijów, 19 lutego 2016 r. – 580 000 dzieci mieszkających na obszarach niekontrolowanych przez rząd oraz w pobliżu linii frontu zostało poszkodowanych na skutek konfliktu na Ukrainie. Spośród nich 200 000, czyli co trzecie dziecko, wymaga wsparcia psychologicznego.

Dwa lata przemocy, ostrzału i strachu pozostawiły niezatarty ślad w psychice tysięcy dzieci we wschodniej Ukrainie, powiedziała Giovanna Barberis, przedstawicielka UNICEF na Ukrainie. Konflikt trwa, dlatego musimy natychmiast dotrzeć do tych dzieci z niezbędną pomocą.

Ponad 215 000 dzieci zostało przesiedlonych z obszarów dotkniętych konfliktem.

Co najmniej 1 na 5 szkół została uszkodzona lub zniszczona. W ubiegłym roku ponad 20 dzieci zostało zabitych, a ponad 40 rannych. Spośród nich, 28 dzieci zostało rannych od min i niewybuchów. Ponadto, po 19 latach od wystąpienia ostatniego zachorowania na polio na Ukrainie, potwierdzono nowe przypadki tej choroby.

Uszkodzona infrastruktura i wodociągi utrudniają dostęp do wody dla ponad 2 mln ludzi mieszkających na linii frontu.

Spadek temperatur, niedobór paliwa i wysokie ceny węgla powodują wzrost zagrożenia infekcjami oddechowymi u dzieci. Sytuację pogarsza brak dostępu do opieki medycznej i niedobór leków.

UNICEF apeluje do wszystkich stron konfliktu na Ukrainie o zapewnienie organizacjom humanitarnym bezpiecznego i niezakłóconego dostępu do poszkodowanych dzieci, powiedziała Barberis.

UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi robi wszystko, aby dotrzeć do dzieci z niezbędną pomocą. Do tej pory UNICEF:

  • Zapewnił wsparcie psychologiczne dla ponad 46 000 dzieci oraz przeszkolił ponad 5000 nauczycieli i psychologów pracujących z dziećmi. Dostarczył czystą wodę do 1,6 mln ludzi, a ponad 164 000 dzieci i osób dorosłych otrzymało zestawy sanitarne.
  • Dostarczył zestawy edukacyjne i przybory szkolne dla ponad 200 000 dzieci.
  • Dotarł z informacją o zagrożeniu minami i niewybuchami do niemal 280 000 dzieci.
  • Dostarczył leki antyretrowirusowe dla 8000 osób dorosłych i dzieci zakażonych wirusem HIV mieszkających na terenach niekontrolowanych przez rząd oraz testy na obecność wirusa HIV dla ponad 31 000 kobiet w ciąży.
  • Pozyskał szczepionki przeciwko polio dla 4,7 mln dzieci.

UNICEF zaapelował o dodatkowe fundusze w wysokości 54,3 mln dolarów, które pozwolą na zapewnienie niezbędnej pomocy dzieciom najbardziej poszkodowanym na skutek konfliktu we wschodniej Ukrainie.

Banner528x230

Zobacz również

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS kolejny rok w programie „Firma z Sercem”

DE LEGE ARTIS Sp. z o.o. przedłużyła udział w programie „Firma z Sercem”. Wspólnie z UNICEF Polska dba o to, aby każde dziecko mogło prawidłowo się rozwijać, ciesząc się pełnym zdrowiem i bezpieczeństwem.

Więcej
Wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Jakiej Europy chcą dzieci? Sprawdź wyniki ankiety Europe Kids Want 2024

Konflikty zbrojne oraz zdrowie psychiczne – to obszary, z którymi wiążą się najpoważniejsze obawy dzieci i młodzieży w Unii Europejskiej. Znamy wyniki ankiety Europe Kids Want 2024, która została opracowana we współpracy z dziećmi i dotyczyła najważniejszych dla nich tematów.

Więcej
UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

UNICEF Polska podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach

Współczesna dynamiczna i złożona rzeczywistość gospodarcza coraz częściej pokazuje, że efektywnie prowadzony biznes powinien brać pod uwagę także kwestie społeczne i humanitarne. O wzajemnych benefitach dobrze zbudowanych i starannie prowadzonych relacji sektora pozarządowego oraz świata biznesu mówić będzie Renata Bem, Dyrektor Generalna UNICEF Polska, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się w dniach 7-9 maja 2024 r. w Katowicach.

Więcej