Ponad 180 mln ludzi w krajach ogarniętych konfliktami nie ma dostępu do wody pitnej

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty.
UNICEF_Kate Holt

Dzieci żyjące w tych krajach są cztery razy bardziej narażone na brak dostępu do wody.

Nowy Jork/Sztokholm, 29 sierpnia 2017 r. – W krajach niestabilnych, ogarniętych konfliktami i przemocą ponad 180 mln ludzi nie ma dostępu do wody pitnej – ostrzega UNICEF podczas trwającego Światowego Tygodnia Wody.

Dostęp dzieci do czystej wody i sanitariatów, zwłaszcza w czasie konfliktów i katastrof naturalnych jest ich prawem, a nie przywilejem, powiedział Sanjay Wijesekera, Dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych. W krajach nękanych przemocą, konfliktami i niestabilnością, dostęp dzieci do wody musi być priorytetem.

Według danych UNICEF i Światowej Organizacji Zdrowia, mieszkańcy obszarów dotkniętych kryzysami humanitarnymi są cztery razy bardziej narażeni na brak dostępu do wody pitnej niż osoby mieszkające w bardziej stabilnych regionach świata.

W 2015 r. około 484 mln ludzi żyło na obszarach dotkniętych kryzysami humanitarnymi, z czego 183 mln osób nie miało dostępu do wody pitnej.

South_Sudan_Feb2017_Modola_UNICEF10

W Jemenie konflikt trwa od ponad 2 lat. Dotychczasowe zniszczenia i działania wojenne nieustannie zagrażają funkcjonowaniu sieci wodociągowych, które dostarczają wodę do największych miast w kraju. Około 15 mln osób nie ma tam dostępu do czystej wody i sanitariatów.

W Syrii, gdzie wojna trwa już ponad 6 lat, około 15 mln osób, w tym 6,4 mln dzieci potrzebuje dostępu do czystej wody. Niestety dostęp do wody jest często wykorzystywany jako narzędzie walki. Tylko w 2016 r. co najmniej 30 razy dochodziło do umyślnego uszkodzenia pomp wodnych i zanieczyszczenia źródeł wody w miastach takich jak Aleppo, Damaszek, Ar-Rakka, Hama i Dara.

Na obszarach ogarniętych konfliktem w północnowschodniej Nigerii 75% infrastruktury wodnej i sanitarnej zostało uszkodzone lub zniszczone, przez co 3,6 mln osób nie ma dostępu do czystej wody.

W Sudanie Południowym, gdzie walki trwają od ponad 3 lat, niemal połowa ujęć wody została uszkodzona lub kompletnie zniszczona.

Zbyt często systemy wodne i sanitarne są celem ataków. Kiedy dzieci nie mają dostępu do czystej wody, a system zdrowia nie funkcjonuje, niedożywienie i potencjalnie śmiertelne choroby takie jak cholera są nieuniknione, dodaje Wijesekera.

20170228_UNICEF_Nigeria_0508

W Jemenie odnotowano już ponad pół miliona przypadków podejrzenia cholery. 53% chorych to dzieci.

W Somalii mamy do czynienia z największą liczbą zachorowań na cholerę w tym kraju w ciągu ostatnich 5 lat. Jak dotąd to niemal 77 000 przypadków. Z kolei w Sudanie Południowym epidemia tej choroby jest największa w historii tego kraju. Tylko od czerwca 2016 r. odnotowano ponad 19 000 przypadków zachorowań.

W Somalii, Sudanie Południowym, Jemenie i północnowschodniej Nigerii, które są dotknięte klęską głodu, około 30 mln osób, w tym 14,6 mln dzieci wymaga natychmiastowego dostępu do czystej wody. Jednocześnie 1,4 mln najmłodszych cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia. Szacujemy, że jeszcze w tym roku ponad 5 mln dzieci w tych krajach będzie głodować.

Światowy Tydzień Wody obchodzony jest co roku na przełomie sierpnia i września. Akcja organizowana jest od 1991 r. przez Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Wodny (SIWI). Jej celem jest m.in. rozszerzanie świadomości na temat problemów z dostępem do wody na świecie, a także stworzenie przestrzeni wymiany myśli dla naukowców, polityków, sektora prywatnego i organizacji społeczeństwa obywatelskiego w zakresie nowych rozwiązań dla aktualnych wyzwań związanych z wodą.

UNICEF Polska zbiera fundusze na pomoc dzieciom w sytuacjach kryzysowych. Zapewniamy pitną wodę, budujemy studnie i urządzenia sanitarne. Każdy może się włączyć do akcji poprzez stronę: unicef.pl/pomoc.

uncefpomoc

Zobacz również

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Prawa dziecka to nasz priorytet – spotkanie organizacji pozarządowych

Ratyfikując Konwencję o prawach dziecka polski rząd zobowiązał się do przestrzegania zapisów tego dokumentu oraz regularnego raportowania postępów z ich realizacji. UNICEF Polska i inne organizacje pozarządowe spotkały się, aby omówić wspólne działania niezbędne do prowadzenia skutecznej polityki na rzecz dzieci.

Więcej
Jak radzić sobie ze stresem

Jak radzić sobie ze stresem

Roli rodzica może towarzyszyć prawdziwy rollercoaster uczuć — od poczucia szczęścia i miłości przez zmartwienie, niepokój, a potem znowu radość. Taka zmienność nastrojów potrafi być stresująca. Poznaj proste i sprawdzone sposoby na zmniejszenie negatywnego wpływ stresu.

Więcej
Jak rodzic może zadbać o siebie

Jak rodzic może zadbać o siebie

Rodzicielstwo jest trudne. To praca na pełen etat i wielu rodziców przedkłada dobro rodziny nad swoje własne. Warto być jednak świadomym, że zaspokojenie swoich własnych potrzeb psychicznych i fizycznych korzystnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na samopoczucie naszych dzieci.

Więcej