FaceBook

Wczesne dzieciństwo

Wszystko co spotyka – bądź nie spotyka – dzieci w pierwszych miesiącach i latach życia ma bezpośredni wpływ na ich rozwój, zdrowie i przyszłość.

Dostęp do pełnowartościowej żywności, wody pitnej i opieki medycznej sprawia, że dziecko ma szansę rozwinąć zdolności poznawcze i językowe, pójść do szkoły, a w przyszłości wieść produktywne i szczęśliwe życie.

Niestety, nadal, każdego dnia, 19 tysięcy dzieci umiera z powodu chorób, którym umiemy zapobiegać. Do najczęstszych przyczyn zgonów dzieci należą infekcje oddechowe i biegunka. Bardzo groźne pozostają malaria, odra i inne choroby zakaźne. Wiele dzieci umiera z powodu komplikacji okołoporodowych, u podstaw których leży najczęściej zły stan zdrowia matki. Niedożywienie, które osłabia organizm malutkich dzieci, jest pośrednią przyczyną połowy zgonów.

UNICEF zapewnia opiekę medyczną przyszłym mamom i ich nowo narodzonym dzieciom. Dostarcza leki, organizuje akcje szczepień, prowadzi programy walki z niedożywieniem, buduje studnie i zapewnia wodę pitną w sytuacjach kryzysowych.

Od 1990 roku liczba dzieci, które każdego roku umierają z powodu chorób, jakim umiemy zapobiegać, spadła o prawie połowę (z 12 milionów w 1990 r. do 6,9 mln w 2011 r.). Było to możliwe dzięki pracy wielu organizacji (także UNICEF) i wsparciu tysięcy Darczyńców. Niestety liczba ta jest nadal porażająca. Powinniśmy zrobić wszystko, aby była ona równa zeru. Żadne dziecko na świecie nie powinno umierać z powodu chorób, przeciwko którym istnieją szczepienia, z powodu głodu i ubóstwa. To podstawowa zasada, jaką UNICEF kieruje się w swojej codziennej pracy.

Galeria - Wczesne dzieciństwo

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.