FaceBook

Walka z HIV/AIDS

Rozprzestrzenianie się wirusa HIV i zachorowań na AIDS jest jednym z zagrożeń dla realizacji praw dziecka.

Na świecie ponad 3,4 mln dzieci poniżej 15. roku życia jest zakażonych wirusem HIV (2011). Niestety, każdego roku ta liczba rośnie. Dzieci stanowią około 10% wszystkich osób zakażonych. Ponad 90% z nich zaraziło się od matki, w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią, mimo, że wiemy jak temu zapobiegać. Pomimo, że liczba dzieci otrzymujących leczenie antyretrowirusowe wzrosła w ostatnich latach kilkukrotnie, dostęp do terapii ma nadal zaledwie około 30% zakażonych dzieci.

Niestety, tylko 53% ciężarnych matek zarażonych wirusem HIV otrzymuje odpowiednią terapię. Wiele kobiet nie jest w ogóle badanych w kierunku HIV, a tym samym nie ma szansy na dostęp do odpowiedniego leczenia. Niezwykle podatna na zarażenia jest także młodzież, wśród której wiedza na temat wirusa jest często niewystarczająca. W 2010 roku młodzi ludzie w wieku 15-24 lat stanowili około 42% nowych zakażeń.

Około 17 milionów dzieci straciło jednego lub oboje rodziców z powodu AIDS. W konsekwencji zostają one pozbawione podstawowych środków do życia. Często, z powodu braku środków, są one zmuszone do porzucenia szkoły i zaniechania edukacji. Bez wsparcia wiele z tych dzieci narażonych jest na dyskryminację, biedę, wykluczenie społeczne i przedwczesną śmierć.

Ze względu na ogromną skalę problemu, UNICEF na czele swoich działań stawia zapobieganie rozprzestrzenianiu się epidemii HIV i AIDS oraz pomoc dzieciom, które na co dzień muszą zmagać się z tragicznymi skutkami tej choroby.

UNICEF jest wiodącą organizacją na świecie przeciwdziałającą rozprzestrzenianiu się HIV/AIDS wśród dzieci.

Galeria - HIV/AIDS

Korzystanie z witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików Cookies, z których niektóre dane mogą być już zapisane w folderze przeglądarki. Więcej informacji można znaleźć w Polityce cookies.