UNICEF dociera ze wsparciem do dzieci ewakuowanych z oblężonych dzielnic Homs

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę.
carosusel_A_02112014

UNICEF dociera ze wsparciem do dzieci ewakuowanych z oblężonych dzielnic Homs.

W ciągu minionych kilku dni co najmniej 500 kobiet i dzieci ewakuowano ze starej części oblężonego miasta Homs. Było to możliwe dzięki współpracy ONZ i Syryjskiego Czerwonego Półksiężyca.

Ewakuacja cywilów, możliwa dzięki działaniom ONZ, była pierwszą tego typu operacją humanitarną od początku trwającego ponad 600 dni oblężenia starej dzielnicy miasta Homs.

Dzieci, które do nas wyszły, były osłabione i wychudzone – powiedział Tarek Hefnawy z UNICEF.

Pomimo sobotniego ataku na konwój z pomocą humanitarną udało się dostarczyć tabletki do uzdatniania wody dla osób przebywających w oblężonym mieście. Pracownicy UNICEF zapewnili, że dzieci, które wydostały się ze starej części miasta otrzymały, w trybie natychmiastowym, preparaty o wysokiej wartości odżywczej. Ponadto 380 dzieci zostało na miejscu zaszczepionych przeciwko polio, krztuścowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, odrze oraz innym chorobom. Pracownicy organizacji potwierdzili, że wśród ewakuowanych było 20 kobiet w ciąży.

Pracownicy UNICEF towarzyszyli narażonym na niebezpieczeństwo dzieciom do momentu, aż upewnili się, że znalazły schronienie i nie zostały rozdzielone ze swoimi rodzinami lub w inny sposób nie są narażone na ryzyko. UNICEF szacuje, że w Homs uwięzionych było ponad tysiąc dzieci.

Ta ewakuacja znaczy bardzo wiele, ale to może być dopiero początek.Jesteśmy bardzo zaniepokojeni losem dzieci, które nadal są uwięzione w Homs oraz w innych, obleganych miejscowościach na terenie Syrii. Strony konfliktu muszą chronić dzieci, szanować i zapewniać dostęp do pomocy humanitarnej tym, którzy jej rozpaczliwie potrzebują – powiedział Youssouf Abdel Jelil, przedstawiciel UNICEF w Syrii.

Zobacz również

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Jak radzić sobie z lękiem separacyjnym u dziecka?

Rozłąki z dzieckiem mogą być bolesne zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Czasami jednak rozstanie może wywoływać u dziecka niepokój i uczucie zmartwienia. 

Więcej
Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Jak rozmawiać z dziećmi o mowie nienawiści

Mowa nienawiści ma długą historię, ale rozwój internetu przyczynił się do tego, jak duży może mieć ona zasięg. Czy to osobiście, czy w przestrzeni online, prawie wszystkie dzieci i młodzież zetkną się kiedyś z mową nienawiści. Warto, abyś jako rodzic porozmawiał z dzieckiem o mowie nienawiści, aby pomóc mu ją rozpoznać i uświadomić go, co może zrobić, gdy się z nią zetknie.

Więcej
Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

WIDEO - Młodzi pytają o zdrowie psychiczne

Doktor Hina, ze Szpitala Dziecięcego w Nowym Jorku, odpowiada na pytania młodych osób dotyczące profilaktyki zdrowia psychicznego.

Więcej